Jelsa, gradić nasred Hvara, prvotno je bio manji, ali danas ima široku luku i predivnu kamenu rivu. Nekad ribarsko mjestašce, Jelsa je u 19. stoljeću sudjelovala u pedesetogodišnjoj ribarskoj epopeji na Lampeduzi i diljem Mediterana, a imala je znatnu flotu trgovačkih jedrenjaka koji su plovili čak i oceanima.
Iako su većinu stanovništva činili ribari, težaci i obrtnici, Jelsa je imala prvu hrvatsku čitaonicu na dalmatinskim otocima.
Slikovito mjesto otvoreno buri spominje se u 14. stoljeću kao luka 3 km udaljenog sela Pitve, smještenog na sjevernim obroncima brijega Gozd. Premda novije mjesto među drevnim hvarskim naseljima, nedaleko od Jelse mogu se naći ostaci otprije 5000 godina.
Jelsa se nalazi po sredini otoka Hvara i leži na slatkoj, pitkoj vodi te ima vlastite izvore vode. Možda ste čuli pjesmu koja kaže: „nasrid Jese studena vodica”.
Jelsa, iako manja od Hvara i Staroga Grada, površinom je najveća hvarska općina, a najveće bogatstvo joj je prsten koji čini niz sela bogate poljoprivredne tradicije. Sveukupno Općini Jelsa pripada 12 naselja.
Korisno je znati da Jelsa ima nekoliko prekrasnih plaža koje su dostupne pješice, čime se ne može pohvaliti nijedno drugo hvarsko naselje. Stoga ako ste došli bez automobila nemate straha, a ako dođete automobilom možete potegnuti do južne strane otoka i uživati u najljepšim plažama na svijetu.
Iako je prvi hotel u Jelsi, hotel Jadran, otvoren davne 1911. godine, a imao je 14 soba s otmjenim namještajem, restoran, pivnicu i salon za čitanje, tek šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća grade se veliki hoteli i stvaraju mogućnosti za veću posjećenost turista. No već tada diljem bivše države Jelsa je bila poznata po prvom disko-klubu u regiji. Odnedavno je poznata i po superjunaku iz stripa Lavandermanu.
Kameni mostić preko potoka kojim su u more otjecale bujice, što su u jelšansku dolinu dotjecale s okolnih brda, dijeli mjesto na Velu i Malu bandu. Mala banda bila je „ribarski” dio Jelse, iako je tamo smještena kuća obitelji Duboković, s nekad vrijednom bibliotekom i obiteljskim arhivom. U Veloj bandi sačuvane su najstarije građanske kuće, kao i na uzvisini iznad Pjace glavna crkva, iznad koje se na brežuljku Banski dolac uzdiže pretežno „težački” dio Jelse sa starim kućama i slikovitim „dvorima”, danas preuređenima u restorane i kušaonice vina.
U središtu mjesta nalazi se prostrani park sa spomenikom kapetanu Niki Dubokoviću, zaslužnom za moderni razvoj Jelse, isušivanje malarične močvare i izgradnju rive.